Szkolny Budżet Obywatelski, realizowany przez Urząd Miejski w Mrągowie, został wyróżnionym w konkursie „Innowacyjny Samorząd” zorganizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. To spore osiągnięcie, bo w wydarzeniu wzięło udział blisko 400 nowatorskich samorządowych działań. – Szkolny Budżet Obywatelski to projekt innowacyjny, wprowadzony w 2019 roku. Mrągowo jest jednym z niewielu miast w kraju, które realizuje takie działania. Cieszę się, że zostało to docenione – mówi Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa.

Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego PAP, w którym wyłaniane i nagradzane są najbardziej innowacyjne samorządy. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.

Przedmiotem konkursu są nadsyłane przez gminy i powiaty opisy zrealizowanych projektów, a głównymi kryteriami oceny – nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Tegoroczna edycja konkursu była szczególna, ponieważ w całości odbywała się już podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dla samorządów to czas ciężkiej próby. Ale również okazja do wykazania się kreatywnością i wykorzystania dramatycznych okoliczności zewnętrznych do wprowadzenia różnego rodzaju innowacyjnych usprawnień technologicznych, procesowych, społecznych, komunalnych, edukacyjnych, dotyczących instrumentów i usług wsparcia oraz w wielu innych obszarach.

W tym roku 226 samorządów z całego kraju zgłosiło do konkursu 396 projektów. Przyznano 17 nagród i 48 wyróżnień w pięciu kategoriach konkursowych – miasta powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty.

Mrągowo otrzymało wyróżnienie za wdrożenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

Szkolny budżet obywatelski (SBO) to innowacyjne narzędzie, które angażuje uczniów do świadomego samorozwoju i - co najważniejsze - do bezpośredniego wpływu na otoczenie, w którym wzrastają – wyjaśnia Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa. – Uczniowie decydują przy wsparciu dorosłych o tym, jak będzie wydatkowany budżet miasta. W wyniku demokratycznego głosowania uczniów zwyciężają projekty, z których miasto zakupuje sprzęt do ich użytku. Uczniowie sześciu mrągowskich szkół mają do zagospodarowania łącznie 30 tys. zł. Jedna szkoła może otrzymać maksymalnie 5 tys. zł.

SBO 2020 daje uczniom Mrągowa możliwość składania propozycji zadań, które mogą być sfinansowane z budżetu Miasta. Jest to także możliwość wyrażenia opinii na temat zgłoszonych projektów.

W pierwszej edycji inicjatywy, zorganizowanej w ramach „dużego” Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego, wzięło udział ponad 2 tys. uczniów. Do SBO zgłoszono łącznie 18 zadań, a do realizacji wybrano 7. Liczba zaangażowanych w inicjatywę uczniów stanowi niemal 95 proc. populacji młodej grupy społecznej w tym przedziale wiekowym.

Dzięki SBO uczniowie zdobyli m.in.: mikrofon bezprzewodowy na występy i apele, kolorowe ławki na korytarz, urządzenie telewizyjne wielkokranowe i worki-siedziska, przeznaczone do realizacji zajęć zarówno edukacyjnych, jak i pozalekcyjnych.

Szkolny Budżet Obywatelski wzmacnia relacje pomiędzy mieszkańcami a urzędem i pozwala na bezpośredni dialog podczas spotkań i konsultacji. Dzięki projektowi aktywizuje się młodzież szkolna, która zachęcana jest do wyrażania swoich potrzeb i realizacji pomysłów na rzecz swoich placówek oświatowych.

Więcej o SBO <<KLIKNIJ>>

Fot. Paweł Krasowski