Krajowy Zasób Nieruchomości przystąpił do mrągowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Karo”. KZN wniósł aportem do TBS działkę o wartości prawie 2,5 mln zł, na której powstaną dwa bloki mieszkalne. Znajdzie się w nich łącznie około 80 mieszkań. – Będą to lokale adresowane do osób, które mają problemy z zakupem mieszkań na rynku komercyjnym i nie mają zdolności kredytowej. Wychodzimy na przeciw naszych mieszkańców i chcemy pomóc im w uzyskaniu własnego „M” – powiedział burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski.

Podpisanie odpowiednich dokumentów, które dotyczą objęcia przez KZN udziałów w mrągowskim TBS, odbyło się 24 listopada w Mrągowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele KZN na czele z prezesem Arkadiuszem Urbanem, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski, zastępca burmistrza Tadeusz Łapka i prezes TBS „Karo” w Mrągowie Janusz Pabich.

Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje plan rządu Mateusza Morawieckiego w zakresie budownictwa społecznego. W Mrągowie chcemy budować mieszkania razem z Towarzystwem Budownictwa Społecznego „Karo”, które będą przeznaczone dla osób nieposiadających tak zwanej zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. Jednocześnie zastrzegam, że szczegółowe kryteria naboru mieszkańców ustalać będą władze Mrągowa – powiedział prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości,  Arkadiusz Urban.

Cieszę się że w regionie pojawiła się nowa inicjatywa budowy społecznie dostępnych mieszkań. Dzisiejsze spotkanie to dobry przykład współpracy między stroną rządową i samorządową – dodał wojewoda Artur Chojecki.

Czego dotyczy porozumienie z KZN?

Krajowy Zasób Nieruchomości, to tzw. „bank ziemi” Skarbu Państwa. KZN, obejmując udziały w mrągowskim TBS „Karo”, przekazuje działkę o wartości prawie 2,5 miliona złotych, na której postawimy dwa bloki mieszkalne – wyjaśnił burmistrz Stanisław Bułajewski. – Budynki powstaną na osiedlu Mazurskim i będzie znajdować się w nich łącznie około 80 lokali w tym 2 przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia mieszkań będzie wahać się od 38 m2 do 60 m2. Będą to lokale w stanie wyższym niż deweloperski, wykończone praktycznie pod klucz i adresowane do osób, które mają problemy z zakupem mieszkań na rynku komercyjnym i nie mają zdolności kredytowej. Wychodzimy na przeciw naszych mieszkańców i chcemy pomóc im w uzyskaniu własnego „M”, w pierwszym okresie w formie najmu z możliwością dojścia do własności. Nigdy w historii Miasta Mrągowa nie realizowano programu, na bazie którego tak duża grupa naszych mieszkańców mogłaby uzyskać mieszkanie z możliwością dojścia do własności. Jest to historyczny moment. Nareszcie miejska spółka realizuje zadania, do których została powołana.

Kiedy powstaną mieszkania?

W styczniu 2022 roku chcemy zakończyć proces projektowania budynków i w tym samym czasie uzyskać pozwolenie na budowę – wyjaśnia Bułajewski. – W marcu 2022 planujemy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego na pozyskanie finansowania. Po przejściu kolejnych procedur szacujemy, że budowa mogłaby rozpocząć się w miesiącach wakacyjnych 2022 roku, a ostatecznie zakończenie inwestycji i przekazanie kluczy do lokali odbyłoby się jesienią 2024. Dodam również, że w tej samej lokalizacji (osiedle Mazurskie) w przyszłości chcemy wybudować także trzeci budynek wielorodzinny, a więc liczba budowanych w tym systemie lokali przekroczy 100.

Podpisanie umowy pomiędzy KZN a mrągowskim TBS możliwe było dzięki uruchomieniu Pakietu Mieszkaniowego, czyli działającego od niedawna programu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ramach programu Krajowemu Zasobowi Nieruchomości przypisana została nowa rola, w wyniku której jest nie tylko bankiem ziemi, ale może stać się wsparciem operacyjnym dla powstających inwestycji. Współpraca KZN z istniejącymi spółkami TBS jest jedną z możliwości wsparcia społecznego budownictwa mieszkaniowego, poprzez przygotowanie i wniesienie gruntów. Program pozwala także na większe zaangażowanie państwa związane m.in. z wykorzystaniem dodatkowych środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz wprowadza nowe instrumenty finansowe i korzystniejsze rozwiązania dotyczące najmu mieszkań, z możliwością dojścia do własności.

Współpracę z KZN zapoczątkowaliśmy w czerwcu 2020 roku. Podpisaliśmy wtedy stosowne porozumienie i rozpoczęliśmy działania, zmierzające do urealnienia naszych założeń – powiedział Janusz Pabich, prezes TBS Karo w Mrągowie. – Wsparcie KZN w postaci przekazania gruntów, które są gruntami Skarbu Państwa i leżą na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to bardzo dobre rozwiązanie, bo jak wiemy, potrzeby mieszkaniowe w mieście są spore. Chcemy, by mniej zamożni mrągowianie mieli szansę na własne mieszkanie i nie musieli zaciągać drogich, komercyjnych kredytów w bankach.

Fot. Paweł Krasowski