27. Festiwal Kultury Kresowej
Data:
2022-08-20
Godzina:
18:00:00
Kategoria:
wydarzenie muzyczne
Wstęp:
Wstęp biletowany
cena biletu od: 30.00 zł
Miejsce wydarzenia:
Amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie
Organizator:
Mrągowskie Centrum Kultury

Zapraszamy do Mrągowa 20 sierpnia 2022! Festiwal Kultury Kresowej to piękne i kolorowe połączenie tradycji ze współczesnością. Muzyka, taniec, śpiew, jezioro w tle i jedyny w swoim rodzaju klimat na długo zapadający w serca! Koncert odbędzie się o godz. 18:00 w amfiteatrze nad jeziorem Czos.

Ruszyła sprzedaż biletów na Festiwal Kultury Kresowej.

Bilety dostępne są w Mrągowskim Centrum Kultury (ul. Warszawska 26), od godz. 12.30 do godz. 19.30 (poniedziałek-niedziela), tel. 89 743 34 66, kom. 601 671 404

oraz online:
https://biletyna.pl/koncert/Festiwal-Kultury-Kresowej

Na scenie zaprezentują się następujący artyści:

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNO-TANECZNY „AKSAMITKI” (Ukraina)
Ten osiemnastoosobowy zespół powstał w 1999 r. i działa przy Domu Polskim w Barze pod kierownictwem Inny Miedwiediewej. Grupą wokalną opiekuje się Helena Szynelowa. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce ludowe polskie i podolskie. Zespół wielokrotnie uczestniczył w prestiżowych festiwalach polonijnych, m.in.: w Koszalinie, Iwoniczu Zdroju, Mrągowie, Wrocławiu. W 2018 r. „Aksamitki” wzięły udział w XV Międzynarodowym Koncercie Charytatywnym w Sycowie.
Poprzez śpiew i taniec "Aksamitki" krzewią tradycję i kulturę polską na Ukrainie.

SREBRNA KWINTA (Ukraina)
To zespół prawdziwych muzyków, którzy dźwiękami potrafią przekazać widowni każdą emocję i stworzyć wyjątkowy nastrój muzycznego spotkania.
Został założony w Łucku przy Wołyńskim Towarzystwie Sztuki Polskiej „Barwy Kresowe” w roku 2016 i rozwija się pod kierownictwem Grzegorza Rolingera.
Soliści zespołu - Tetiana Cichocka i Włodzimierz Wiwczaryk śpiewają do muzyki wyczarowanej przez akordeon, skrzypce, flet, kontrabas i bęben.
W repertuarze zespołu są utwory ludowe, kresowe, klasyczne i in.
Zespół brał udział w następujących festiwalach i konkursach w Polsce i Ukrainie:
- Dni Kultury Polskiej w Łucku i Lubieszowie,
- Spotkanie Trzech Kultur w Wojsławicach,
- koncert z okazji 110-lecia Szpitala w Bychawie,
a także w dożynkach, festynach i innych imprezach.

LIBER CANTE (Białoruś)
Zespół Liber Cante istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku.
W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce (Warszawa, Biała Podlaska, Białystok, Opole, Kraków, Lublin, Syców), dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.
Uczestniczył w festiwalach w Polsce:
- Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej 23-30.09.2018 r.
- Festiwal Pieśni Patriotycznej Chórów Polonijnych w Warszawie 09-11.11.2018 r.
- XVI Ogólnopolski Koncert Charytatywny w Sycowie 26-27.01.2019 r.
Liber Cante jest zwycięzcą następujących festiwali i konkursów:
- I miejsce w kategorii Chóry Open na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewisza "Kima" 17.11.2019 r.
- I miejsce w kategorii Chóry Open na V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewisza "Kima" 15.11.2020 r.
- I miejsce w XIX Międzynarodowym Konkursie "Dźwięki Moskwy" 2021 r.
- GRAND PRIX IV Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2021

RODZINNY ZESPÓŁ ŻYCHÓW (Białoruś)
Zespół bierze udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie po raz trzeci. To muzykująca trzypokoleniowa rodzina Żychów ze Smorgoni. Los rozdzielił członków rodziny. Rodzice - Czesław i Inna Żych, dwaj synowie - Marek i Dominik oraz starsza córka Jana z rodziną przenieśli się do Gdyni. Ich młodsza córka Paulina z rodziną została na Białorusi. Udział w 27. Festiwalu daje im możliwość spotkania i wspólnej gry.
W repertuarze rodziny dominuje instrumentalna muzyka regionalna rejonu smorgońskiego i okolic.
Zespół brał udział m.in. w Międzynarodowych Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście, Międzynarodowym Festiwalu Muzykujących Rodzin w Leśniowie, a także w koncertach i imprezach organizowanych przez Związek Polaków na Białorusi.

POLSKI LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „WILENKA” (Litwa)
Polski Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie jest najstarszym polskim dziecięco-młodzieżowym zespołem ludowym pieśni i tańca na Litwie. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 50-lecia. Został założony w r. 1972 przez Władysława Korkucia, wielkiego patriotę Wileńszczyzny, harcerza, akowca, zesłańca, działacza społeczności polskiej na Litwie.
W ciągu minionych 50 lat Wilenka, pokonując różne problemy i przeszkody, pielęgnowała polską kulturę i tradycję. Sparafrazowany cytat z „Pana Tadeusza” – „Wpadam do Wilenki jak w centrum polszczyzny: tam się człowiek napije, nadysze ojczyzny” w sposób nieprzesadzony pokazuje, czym był i jest zespół dla Polaków mieszkających w Wilnie i okolicach. Dzisiaj liczy on ponad 150 osób.
Zespół został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Meritus Patriae” od Fundacji ”Pomoc Polakom na Wschodzie”, nagrodą „The Best of The Best”, jest laureatem wielu konkursów i festiwali na Litwie i poza granicami. Zespół miał zaszczyt wystąpić w Senacie RP, powitać Prezydentów RP Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę podczas wizyt prezydentów w Wilnie i spotkań ze społecznością polską na Litwie. Zespół dużo koncertuje w kraju i za granicą (Polska, Włochy, Niemcy, Norwegia, Bułgaria, Węgry, Chorwacja i inne), zdobywa nagrody na festiwalach i konkursach, uczestniczy w przedsięwzięciach międzynarodowych i krajowych.
Dużym powodzeniem cieszą się obrazki folklorystyczne - teatralizowane polskie oraz wileńskie tradycje i obyczaje, takie jak „Kaziuki wileńskie”, „Program patriotyczny”, „Koncerty kolęd”, „Dożynki”, „Zapusty”.
Kierownik zespołu - Janina Łabul, kierownik artystyczny - Renata Juzokienie, choreografia - Justyna Wasiukiewicz i Aneta Kozłowska.

ZESPÓŁ WOKALNY „SUKCES” (Polska)
Zespół Wokalny „Sukces” - pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół folkowy. Założycielką i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań, doświadczona wokalistka legendarnych Alibabek, która kieruje zespołem z Mariuszem Garnowskim - muzykiem, kompozytorem, aranżerem.
Występy zespołu to niezapomniane widowiska wokalno-taneczne złożone z pieśni ludowych we współczesnych aranżacjach i autorskich kompozycji inspirowanych folklorem. Zespół może się poszczycić licznymi nagrodami zdobytymi na ogólnopolskich festiwalach (Konin, Bydgoszcz, Pabianice, Białystok). W 2002 roku zdobył I nagrodę w wojewódzkim finale Telewizyjnego Turnieju Najmłodszych i jednocześnie nominację do krajowego finału, w którym zajął III miejsce, konkurując z wykonawcami z całej Polski.
Rok 2003 stał się przełomowy dla zespołu, otrzymał on bowiem nagrodę specjalną TVP1 za wykonanie nowoczesnych aranżacji piosenek kresowych na „Festiwalu Kultury Kresowej” w Mrągowie.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej KONIN 2004 najmłodsza grupa piosenką „Poszło dziewczę” wyśpiewała I nagrodę – ZŁOTY APLAUZ.
Adeptów studia można zobaczyć także na szklanym ekranie TVP. Goszczą w programach TV: "Od przedszkola do Opola", "Szansa na sukces", "Droga do Gwiazd", "Kawa czy herbata?", "5-10-15", „Europa bez granic”, „Talent za talent”, „Pytanie na śniadanie”.
Studio wydało 3 płyty z autorskim materiałem muzycznym w wykonaniu swoich podopiecznych: „Buki moje”, „Jadą goście” i „Kolędujmy wraz” oraz 4 teledyski.

DAGADANA (Polska/Ukraina)
DAGADANA już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę między ludźmi.
Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański „National Geographic”. Koncertował w 26 krajach, w najbardziej oryginalnych sceneriach - na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej, a także podczas wielu tournée w Chinach.
Nowa płyta „Tobie” (nominowana do nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.
Skład zespołu: Daga Gregorowicz - wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska - wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski - kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja, perkusjonalia, wokal

Opublikowano: 2022-06-24 11:38:51
Autor: Beata Gida, Ref. Promocji i Rozwoju