Osocze od osób, które pokonały koronawirusa, jest na wagę złota. Chętnych do oddania krwi przybywa, ale nadal liczba potrzebujących jest zdecydowanie większa. Wspólnie z Jackiem Gajdą - prezesem mrągowskiego oddziału Honorowych Dawców Krwi, apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, którzy przechorowali COVID-19, by pomogli innym i uratowali ich życie. Osocze pobrane od jednego dawcy, ozdrowieńca, podać można nawet trzem pacjentom! Osocze jest bezcenne - zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Aby oddać osocze, należy skontaktować się z RCKiK w Olsztynie pod nr tel. 668 015 577.


Kto może oddać osocze?

  • Osocze może oddać osoba, która była zakażona i została uznana za ozdrowieńca lub taka, u której testy serologiczne potwierdziły obecność przeciwciał. Ważne, żeby od czasu zakażenia przeszła dwukrotnie badanie wymazu z nosogardzieli na obecność wirusa i oba wyniki były ujemne. Od czasu drugiego badania wymazu do dnia oddania osocza minąć musi przynajmniej 14 dni. 
  • Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat. Ozdrowieniec powinien ważyć minimum 50 kg i musi się dobrze czuć. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią oraz kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA.
  • Osocze może też oddać osoba, która miała potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, a minęło już co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych).
  • Dawcą może być również człowiek, który miał stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miał objawów choroby, a od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał minął okres co najmniej 14 dni.