W Szkole nr 4 im. gen. S. Grota-Roweckiego i w Szkole nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie odbyły się szkolenia, skierowane do nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej pt. „Zostań mediatorem football3”. Uczestnikami szkolenia było 18 nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Szkolenie poprowadzili nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku, trenerzy-edukatorzy metody football3: Grażyna Figielska-Antoniak i Zbigniew Serowiński.

Football3 to wyjątkowy sposób grania w piłkę nożną, który zmienia życie na całym świecie. Jest oparty na zasadzie, że wartości takie jak fair play, równość płci, praca zespołowa i szacunek są równie ważne jak umiejętności piłkarskie.
Nazwa football3 pochodzi od podziału na "trzy połowy”: dyskusji przed meczem, samej gry oraz dyskusji podsumowującej. Football3 przemyca kluczowe lekcje życia do każdego meczu.

W drużynach różnej płci gracze wspólnie decydują o zasadach przed meczem. Po meczu zastanawiają się nad zachowaniem swoim i przeciwników przyznając punkty za gole i grę fair play. Ponieważ gra football3 odbywa się bez sędziów, gracze muszą nauczyć się, jak poprzez dialog i kompromis samodzielnie rozwiązywać konflikty.

Football 3 porusza szereg zagadnień społecznych, takich jak równość płci, zdrowie i budowanie pokoju. Umożliwia młodym ludziom wzięcie odpowiedzialności za swoje działania i uczciwe traktowanie innych. Uczą się cenić komunikację i wzajemny szacunek, zarówno na boisku, jak i poza nim.

Projekt jest realizowany w partnerstwie: SP nr 4 im. gen. S. Grota-Roweckiego, SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie, Urzędu Miejskiego w Mrągowie i stowarzyszenia Trenuj Bycie Dobrym.

Projekt dofinansowują i wspierają Fundacja Stocznia i Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz FIFA Foundation. Projekt jest realizowany w Mrągowie, Nowej Górze i Gdańsku.

Fot. Paweł Krasowski