Znana w Polsce i Europie ze spływów kajakowych, atrakcji przyrodniczych, ceramiki  i mazurskiej czekolady: Piecki – sielska gmina!

Krutyń nad Krutynią

Gminę Piecki odwiedzają przede wszystkim miłośnicy spływów kajakowych. To właśnie tu znajduje się uznawany za jeden z piękniejszych w Polsce i najpopularniejszy w całej Europie szlak kajakowy rzeki Krutyni, który ma ponad 100 km długości. Rzeka ma liczne meandry i wolny nurt, a głębokość 1,5  - 7 m. Mimo że szlak rozpoczyna się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim, a kończy w Rucianem-Nidzie nad jeziorem Nidzickim to jednak najpopularniejszym miejscem rozpoczęcia spływu kajakowego jest właśnie Krutyń nad Krutynią.

Naturalne piękno gminy

Do Krutyni — znanej letniskowej wsi nad rzeką Krutynią turystów przyciągają nie tylko spływy kajakowe, ale również liczne atrakcje przyrodnicze. Miejscowość jest siedzibą Mazurskiego Parku Krajobrazowego – najstarszego w województwie warmińsko-mazurskim i jednego z największych parków krajobrazowych w kraju. Na jego terenie znajdują się ścieżki przyrodnicze i szlaki rowerowe o łącznej długości około 400 km, wieże do obserwacji ornitologicznych, kładki oraz pomosty. W Krutyni swoją siedzibę mają również Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej z Izbą Przyrodniczą oraz Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów.   

Stolica ceramiki Warmii i Mazur

Od 2012 roku w Pieckach funkcjonuje małe muzeum polskiej sztuki ludowej. Zbiory powstały na bazie prywatnej kolekcji figurek ceramicznych autorstwa Władysławy Prucnal z Medyni Głogowskiej należącej do Walentyny i Marii Dermackich. To największych w rękach prywatnych zbiór rzeźb (ok. 1800) znanej i uznanej nie tylko w kraju artystki ludowej. Kolekcja przedstawia dawne obrzędy i zwyczaje oraz życie codzienne na wsi. Od 2019 roku, w sierpniu na terenie Muzeum organizowane jest święto ceramików, garncarzy i zdunów. Festiwal Ceramiki w Pieckach, mimo krótkiej historii na dobre wpisał się w kalendarz tego typu imprez w kraju. A miejscowość uznawana jest za nieoficjalną stolicę rzemiosła ceramicznego na Warmii i Mazurach.

Mazurska Czekolada

Od 1987 roku wielopokoleniowa rodzina cukierników z Piecek z sukcesami działa na rynku Warmii i Mazur. Państwo Szabelscy znani są z między innymi z lodów wyrabianych z naturalnych składników czy chleba wypiekanego z mąki z młyna z pobliskiego Reszla. Jednak ich największą chlubą jest rzemieślnicza czekolada „Panorama Mrągowa” lub z wyjątkowymi hasłami: „Borówką trzeba się urodzić” czy „Orzech w rozumie”. Rodzina Szabelskich zaprasza również na słodką podróż po mazurskich atrakcjach zamkniętych w bombonierce „Zjedz sobie Mazury”.

fot. Visit.Mrągowo/ GOK Piecki