Stowarzyszenie na Rzecz Turystyki Wiejskiej w Pieckach zakupiło mazurskie stroje. To drugi podmiot w powiecie mrągowskim, który dysponuje historyczną odzieżą Mazur.

10 damskich strojów będących rekonstrukcją tradycyjnych mazurskich ubrań kupiło Stowarzyszenie na Rzecz Turystyki Wiejskiej w Pieckach. Łączna wartość materialna odzieży wynosi 15 tys. złotych, wartość historyczna jest jednak o wiele większa.

- Nasze stroje powstały na podstawie wzoru sukienki uszytej w latach międzywojennych w szkole tkactwa w Ełku. Odzież zawiera mazurskie hafty, które były otworzone przez LGD „Mazurskie Morze”. Ponadto dzięki współpracy ze Związkiem Wschodnich i Zachodnich Prus i Gdańska w Bad Vilbel-Heilsberg otrzymaliśmy dwie ręcznie tkane mazurskie sukienki tzw. Ostrpreussenkleid – mówi Irena Frisch, prezes Stowarzyszenia.

Ten ważny element dziedzictwa kulturalnego regionu organizacja pozarządowa nabyła dzięki dofinansowaniu z programu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 – w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Mazurskie Morze” na lata 2014-2020.

Obecnie największa kolekcja stroju mazurskiego, głównie kobiecego, znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Mazur w Szczytnie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ponadto ludową odzieżą dysponuje Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie. Stowarzyszenie na Rzecz Turystyki Wiejskiej w Pieckach jest drugim w powiecie mrągowskim podmiotem posiadającym mazurski strój.

Mazurska męska i damska odzież była zróżnicowana w zależności od pory roku, stanu majątkowego, a także okoliczności, w jakich strój noszono. Więcej informacji na temat dawnej mody wiejskiej na Warmii i Mazurach można przeczytać na stronie internetowej informacji turystycznej w Mrągowie [KLIKNIJ TUTAJ].

fot. Stowarzyszenie na Rzecz Turystyki Wiejskiej w Pieckach