O współpracy i problemach dotyczących stosunków ukraińsko-polskich, rozmawiano w Mrągowie, podczas debaty „Spotkajmy się! Osoby uchodźcze w lokalnej społeczności to korzyść dla wszystkich”, zorganizowanej w Mrągowskim Centrum Kultury. Wzięli w niej udział mieszkańcy Mrągowa i obywatele Ukrainy, którzy po rosyjskiej agresji na Ukrainę, zamieszkali w naszym mieście. Wydarzenie odbyło się w ramach Inicjatywy „Nasz Rzecznik” we współpracy z Instytutem Zdrowia i Hortiterapii.

24 lutego 2022 roku na Ukrainie wybuchła wojna. Krótko po tym czasie do naszego miasta zaczęli zjeżdżać uchodźcy. W szczytowym momencie w całym naszym powiecie przebywało około 1000 osób ze wschodu, w tej chwili jest ich około 200 — powiedział podczas debaty Zofia Wojciechowska, mieszkanka Mrągowa z Instytutu Zdrowia i Hortiterapii. — Dziś te osoby mieszkają w naszym mieście, pracują i uczestniczą w życiu społecznym. Podczas debaty chcieliśmy podsumować ten miniony czas, porozmawiać o przyszłości i integracji z mrągowską społecznością, która bez wątpienia jest bardzo ważna.

Debata była przestrzenią do rozmowy o roli społeczności lokalnych w procesie integracji osób uchodźczych, korzyściach płynących z obecności nowych członkiń i członków lokalnych wspólnot – zarówno z perspektywy samych osób uchodźczych, jak i zaangażowanych w niesienie pomocy przedstawicieli władz, instytucji lokalnych oraz osób aktywistycznych. Wydarzenie było też okazją do zaprezentowania dobrych praktyk i propozycji faktycznego włączania osób uchodźczych w lokalne społeczności oraz postulatów Zespołu Praw Uchodźczyń i Uchodźców Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
Podczas debaty mówiono między innymi o dostępie do rynku pracy, sytuacji na rynku mieszkaniowym, edukacji i opiece zdrowotnej. Poruszono również kwestie demograficzne, które dzięki migracja z terenów Ukrainy mogą stanowić dla Polski impuls do poprawy tej sytuacji.

Tekst i foto: Paweł Krasowski