Tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Mrągowie nie są zagrożone, a my jako Miasto chcemy wspomagać ich rozwój — mówi Jakub Doraczyński - burmistrz Mrągowa, odnosząc się jednocześnie do obaw działkowców, zaniepokojonych o przyszłość ROD. Użytkownicy ogrodów w całej Polsce boją się utraty terenów, a ma to związek z nowelizacją rządowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. — Mrągowskie ogrody są bezpieczne, u nas nie będzie żadnych niespodzianek — uspokaja burmistrz Doraczyński.

W Urzędzie Miejski odbyło się spotkanie burmistrza z przedstawicielami rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu Mrągowa. Rozmawiano o rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 8 grudnia 2023. Wynika z niego, że miasta i gminy mają opracować plany swoich terenów, co może być początkiem nowego planowania rozwoju poszczególnych miejscowości. Może stać się zatem tak, że dany samorząd uzna, że lepiej zlikwidować lub przenieść ROD i przeznaczyć tereny na cele publiczne, przemysłowe lub mieszkaniowe. A jak wynika z danych, do przejęcia w teorii byłoby sporo, bo w Polsce jest 965 tys. pojedynczych działek.

Nasi działkowcy są zaniepokojeni planami rządu i boją się o swoje działki — mówią zgodnie przedstawiciele ROD w Mrągowie, którzy spotkali się z burmistrzem. — Przychodzą, dzwonią, obawiają się najgorszego, czyli zapędów deweloperów. Dlatego spotkaliśmy się z burmistrzem, by ostatecznie rozwiać te wątpliwości i uspokoić wszystkich mrągowskich działkowców.

Mrągowskie ogrody to płuca miasta, wiem jak bardzo potrzebne są naszym mieszkańcom — mówi Jakub Doraczyński. — Zapewniam, że tereny Rodzinny Ogródkowych Działkowych w Mrągowie pozostaną na swoim miejscu, nie zamierzamy wprowadzać tam usług mieszkaniowych, przemysłowych czy handlowych. Chcemy wspomagać rozwój tych terenów i wspierać w bieżącym funkcjonowaniu.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym narzuciła każdej gminie w Polsce sporządzenie planu ogólnego do końca 2025 r. W przepisach regulujących tworzenie planu ogólnego Ustawodawca dopuszcza lokalizowanie terenów ogrodów działkowych w trzech strefach:
- SW - strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, w której dopuszcza się m. in. urządzanie ogrodów działkowych,
- SJ - strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, w której dopuszcza się m. in. urządzanie ogrodów działkowych,
- SN - strefa zieleni i rekreacji, sportu, kultury, usług handlu, gastronomii i in., w której dopuszcza się m. in. urządzanie ogrodów działkowych.

Portal „Wirtualna Polska” zapytał Ministerstwo Rozwoju i Technologii, co ma zamiar zrobić z obawami i protestami działkowców. Jak wynika z odpowiedzi, resort nigdy nie dążył do likwidacji działek.
Jesteśmy ministerstwem otwartym na dialog ze stroną społeczną, dlatego na wniosek działkowców prowadzimy prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie projektu planu ogólnego gminy, polegającą na wprowadzeniu do każdej strefy planistycznej terenu ogrodów działkowych — zadeklarowało MRiT.