Co nowego w mrągowie?

Umowa o wsparcie zadania publicznego pn. „Profilaktyka z aktywnością sportową. Mrągowskie turnieje piłki siatkowej plażowej dla dzieci i młodzieży” została podpisana
2026-07-17 05:53:29
KOMUNIKAT dotyczący zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka z aktywnością sportową. Mrągowskie turnieje piłki siatkowej plażowej dla dzieci i młodzieży” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2026-07-09 13:15:56
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. "Profilaktyka z aktywnością sportową. Mrągowskie turnieje piłki siatkowej plażowej dla dzieci i młodzieży"
2026-07-09 13:10:32
Wykaz kąpielisk na terenie Miasta Mrągowo w 2026 roku
2026-07-06 11:37:36
Szukasz pracy z wpływem na rozwój naszego miasta? Urząd Miejski w Mrągowie rekrutuje!
2026-07-03 07:05:16
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży
2026-07-01 09:46:23
Zaplanujmy współpracę na 2027 rok. Zaproszenie do wypełnienia ankiety dla NGO
2026-06-29 10:30:17
XXV Sesja Rady Miejskiej w Mrągowie. Zaproszenie
2026-06-19 06:46:47
Sezonowy handel przy plaży przy osiedlu Grunwaldzkim w Mrągowie. Przetarg na dzierżawę miejsc
2026-06-18 12:57:27
Komunikat dot. podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „IV. Ogólnopolski Plener Rysunku Satyrycznego w Mrągowie”
2026-06-17 09:29:20

Do grona honorowych obywateli dołączy profesor Adam Myjak, wybitny artysta, rektor Akademii Sztuk Pięknych w  Warszawie, opiekun artystyczny “rzeźbiarskiej” części projektu “Mrągowo-wyrzeźbione miasto” .

Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu Profesora, w 2009 roku udało się zorganizować w Mrągowie  I Sympozjum Rzeźby, pn.  Cztery Żywioły – PTAKI. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Akademii Sztuk  Pięknych w Warszawie. Sympozjum było inspiracją dla dwuletniego innowacyjnego projektu pn.: „Mrągowo – wyrzeźbione miasto”, realizowanego z dofinansowaniem
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Profesor był opiekunem artystycznym „rzeźbiarskiej” części projektu. Pod jego kierunkiem artyści, absolwenci i doktoranci Wydziałów Rzeźby z Gdańskiej i Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie wykonali rzeźby, które utworzyły otwartą, plenerową galerię w centrum Miasta. Miejsce zyskało niepowtarzalny klimat i nietypowy charakter. Granitowa  galeria rzeźb stała się, turystyczną atrakcją i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Ze względu na swój szczególny charakter i wyjątkowe walory artystyczne, projekt został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Polska Pięknieje” organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego  i Fundację Smartlink.


Adam Myjak urodził się w 1947 roku w Starym Sączu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1971. Rok później rozpoczął pracę na macierzystym wydziale. Od 1990 roku jest profesorem.  Czterokrotnie  wybierany na kadencje rektora. Wywarł decydujący wpływ na obraz Akademii w latach 90-tych i początku XXI wieku, dbając tyleż o gospodarstwo, co o tradycję i prestiż Uczelni w trudnych, przełomowych czasach. Debiutował wraz z pokoleniem tzw. Nowej Figuracji w latach 70-tych w sztuce polskiej. Artysta spędził lata 1979-1981 na stypendium im. Wilhelma Lehmbrucka w Niemczech.  Poza rzeźbą, medalierstwem, któremu poświęcał się  zwłaszcza na początku swej drogi twórczej, ma w swoim dorobku projekty i realizacje monumentalne, podejmowane często z Antonim Januszem Pastwą. Posiada na swoim koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in.: Galeria Narodowa Zachęta (1993 i 2005), Muzeum im W. Lembrucka, Duisburg (1981), Muzeum w Bochum (1989), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (1993). Jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych i krajowych wystaw i konkursów. Z wielu realizacji na uwagę zasługuje Kwadryga na Teatrze Wielkim w Warszawie, 2002 oraz pomnik Homo Homini w Kielcach, 2006. Prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów i kolekcjach prywatnych. W 2005 za zasługi dla kultury polskiej, otrzymał złoty medal Gloria Artis.