Co nowego w mrągowie?

Wspaniała muzyka, stroje i klimat – to wszystko jest możliwe tylko w Mrągowie, podczas Pikniku Country. Trzy festiwalowe dni to czas nie tylko dla fanów muzyki country, ale też dla miłośników znakomitej zabawy i karnawałowego rozmachu, jaki towarzyszy imprezie, zamieniając Mrągowo w polskie Nashville, zapełniając je muzyką, kowbojami i motocyklami.

 

KRÓTKA HISTORIA PIKNIKÓW

 

Czyli wszystko o tym jak powstał i zmieniał się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country

Pierwszy Piknik Country odbył się w Jeleniej Górze i Karpaczu w dniach 23 – 26 sierpnia 1982 roku. Gwiazdami z zagranicy byli wtedy Mirek Novák & "Greenhorns" (CSRS), "100 Folk Celsius" (Węgry). Już wtedy wiadomo było, że goście z zagranicy są ważnym elementem Pikników Country.

Jesienią 1982 roku reżyser telewizyjnej „Dwójki” Zbyszek Proszowski kręcił reportaż na Mazurach. Po powrocie spotkał się z kolegami ze Stowarzyszenia Muzyki Ludowej Country i zaproponował, aby następny Piknik zorganizować właśnie w Mrągowie. Na przełomie stycznia i lutego 1983 Proszowski wspólnie z Korneliuszem Pacudą, znanym popularyzatorem muzyki country, przyjechali do Mrągowa, aby porozmawiać z władzami o organizacji Festiwalu. Wybrano miejsce, w błyskawicznym czasie z nieocenioną pomocą wojska wybudowano amfiteatr i od 1983 roku Piknik na dobre zagościł nad jeziorem Czos.

Festiwal stał się legendą

Piknik z roku na rok przyciągał coraz większą rzeszę widzów. Na scenie w Mrągowie chciały występować zespoły country z kraju i zagranicy. Wielu artystów chętnie wracało po pierwszej wizycie m.in. Western Union" & Larry Schuba (RFN), „Jim Craig (Szkocja)”, „Wilk und Friends" (NRD), "Kukuruza" (Rosja) i inne. Polskie zespoły przez Mrągowo trafiały do szerokiej publiczności. Swoimi występami publiczność porywali Tomasz Szwed, Lonstar, Paweł Bączkowski i "Strefa Country".
W 1986 r. w amfiteatrze zagrała pierwsza gwiazda z USA Rattlesnake Annie. Po niej przybyli nastepni m.in. George Hamilton IV, Freddy Weller, David Allen, Heathem Myles, Kathy Mattea.

Piknik w Mieście od 1995 roku

Był okres, kiedy mieszkańcy Mrągowa nie sprzyjali piknikowi. Receptą na zmianę okazała się propozycja zorganizowania od 1995 roku równoległej imprezy „Piknik w Mieście”, w ramach której od 1996 roku odbywają się koncerty, parada atrakcyjnych pojazdów, bryczek konnych i wielu innych atrakcji. Miasto zaczęło żyć festiwalem, a mieszkańcy uczestniczyć w imprezach otwartych. Piknikowi towarzyszą również imprezy okolicznościowe, m.in.: maraton pływacki, turniej brydżowy, wystawy.

"Wszystkie drogi..." hymnem Pikniku

W 1997 r. Cezary Makiewicz zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na piosenkę inspirowaną muzyką country za utwór „ Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Piosenka spodobała się nie tylko jury, ale również podbiła serca festiwalowej publiczności i stała się hymnem Pikniku Country w Mrągowie.Również w 1997 roku Halina Gąsiorowska zaprasza do Mrągowa pierwszych harley’owców. Stali się oni na kilka lat tradycyjną dekoracją w amfiteatrze nad Jeziorem Czos.

Country Europa od 1989 roku

Podczas XVII festiwalu w 1998 roku zorganizowano pierwszy konkurs COUNTRY EUROPA. Nagrodę publiczności zdobyła wtedy polska grupa Colorado. Kolejne edycje nagradzały znanych i kochanych wykonawców country a w jury zasiadały światowe sławy jego gatunku, m.in. na w pierwszych edycjach Anita Cochran MC Kennard, Chad Brock.

Piknik na antenie telewizyjnej

Z Piknikiem Country od samego początku związany był Program 2 Telewizji Polskiej. Sytuacja się zmieniła od 2006 roku, kiedy to Festiwal gościł do 2013 roku na antenie TV Polsat.

Mrągowo przyjacielem Pikniku

Od samego początku Mrągowo jest przyjacielem Pikniku, dlatego władze Miasta, które reprezentowali Antoni Chudy, Dariusz Jarosiński, Karol Nowak i od 1994 roku z 4 letnią przerwą Otolia Siemieniec aktywnie włączali się w jego organizację.
Rok 2006 i Jubileuszowy XXV Festiwal przyniósł zmiany, ponieważ od tego czasu organizacją Pikniku zajęła się firma PERFORMANCE MEDIA GRUP, która czyni to po dziś dzień.

Więcej na stronie FESTIWALPIKNIKCOUNTRY.PL