Dwa słowa o projekcie

Dobiegł końca drugi etap projektu PlanujeMY Mrągowo. Były to rozbudowane konsultacje społeczne zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mrągowo, które dotyczyły trzech obszarów:

- terenów turystycznych wzdłuż promenady nad Jeziorem Czos od strony Amfiteatru,
- terenów mieszkaniowych osiedla przy ul. Wileńskiej, Laskowej, Wiejskiej, Gen. Wł. Andersa, Młynowej i okolicznych ulic,

- terenów przemysłowych przy ul. Giżyckiej.

W pierwszej edycji podczas rozbudowanych konsultacji społecznych zbieraliśmy opinie w trakcie Dni Mrągowa i Pikniku Country, byliśmy na placu Armii Krajowej podczas Pikniku Sąsiedzkiego, a także w Urzędzie Miejskim na spotkaniu z biznesem. Konsultacje pozwoliły na zebranie bogatej wiedzy o potrzebach różnych grup, a uzyskane opinie zostały zebrane w raport i przekazane projektantce planu.

W 2018 roku realizowaliśmy drugi etap projektu. Jego celem było zapoznanie mieszkańców z opracowanym projektem zmiany planu oraz umożliwienie zgłaszania do niego uwag.

W ramach projektu zostały zorganizowane dwa spotkania z urbanistą na temat ładu przestrzennego. Dr Dariusz Łaguna, wykładowca akademicki zajmujący się tą tematyką od lat, przybliżył czym jest ład przestrzenny, zaprezentował dobre i złe praktyki z innych miast, a także rolę mieszkańców w całym procesie planowania.

Odbył się również cykl spotkań z planistą, na których wyjaśnialiśmy zapisy planu oraz procedurę składania uwag. Na koniec odbyła się w urzędzie rozbudowana dyskusja publiczna dotycząca konsultowanego obszaru. 

Dodatkowo na stronie internetowej miasta udostępniliśmy interaktywną mapę z zapisami planu oraz uwagami mieszkańców.

Co dalej..

Cały proces planistyczny zakończy się uchwaleniem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mrągowo przez Radę Miejską w Mrągowie.

Dziękujemy!

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w proces konsultacji, w szczególności: Katarzynie Nielepiec – architektce i projektantce zmiany MPZP. Dziękujemy Marii Perchuć-Żółtowskiej oraz Piotrowi Smolnickiemu, którzy wspierali urząd z ramienia Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Dziękujemy również Aleksandrze Lemańskiej – Prezes Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”, Pawłowi Kisiel, Olgierdowi Stasiak, Hubertowi Cendrowskiemu, Konradowi Szostek z OH! Móvie Studio, dr. Dariuszowi Łagunie – wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Adamowi Kwiatkowskiemu z 007studio.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem i obejrzenia krótkiej relacji podsumowującej nasze działania w ramach projektu oraz zaglądania na stronę:

Raport z konsultacji