Co nowego w mrągowie?

Burmistrz Miasta Mrągowa Otolia Siemieniec zdecydowała, że w ramach Budżetu Obywatelskiego (BO) na rok 2014 sfinansowane zostaną trzy projekty, zgłoszone przez mieszkańców. Oprócz budowy placu zabaw, który dostał największą liczbę głosów, realizacji doczekają się także projekty: przygotowanie terenu rekreacji nad jez. Sutapie Małe i dwa murale tematyczne.

- Budżet Obywatelski w naszym mieście to ogromny sukces - mówi Otolia Siemieniec, burmistrz Mrągowa - Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i ruszyli do urny. Taki był właśnie cel wprowadzenia tej formy wydatkowania cząstki budżetu Miasta. Chcieliśmy, aby mieszkańcy współdecydowali na co idą nasze pieniądze. Mając na uwadze ogromną aktywność mrągowian, dając dowód na to, że ich zaangażowanie ma sens, zdecydowaliśmy o realizacji 3 projektów, które zdobyły największą liczbę głosów i wpisywały się w zasady BO.

Szacunkowy koszt zwycięskiego projektu (613 głosów) wynosi 135 tys. złotych. Mrągowski magistrat, biorąc pod uwagę, że realizacja tej inwestycji nie wyczerpuje puli środków przeznaczonej na BO, czyli 200 tys. zł, przeanalizował możliwość skierowania do realizacji kolejnych projektów według otrzymanej puli głosów.

Pomimo, że drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt pn. „Budowa Miejskich Kortów Tenisowych” (438 głosów) to jednak z powodu kosztów jego realizacji, które zostały oszacowane na kwotę 200 tys. zł  (po dokładnej weryfikacji wynoszą 300 tys. zł)  nie ma możliwości jego wykonania w ramach BO. Zgodnie z zaakceptowaną kwotą na realizację i liczbą przyznanych głosów, wybór padł na kolejne dwa projekty: „Przygotowanie terenu rekreacji nad jez. Sutapie Małe os. Nikutowo” (306 głosów) i "Murale tematyczne" (288 głosów). Ponieważ koszty wprowadzenia w życie trzech projektów, przewyższają środki przeznaczone na BO, ostatni z nich, czyli murale, będzie zrealizowany po rozstrzygnięciu postępowań na dwa pierwsze, w takim zakresie na jaki pozwolą pozostałe po przetargach środki finansowe. Kolejny warunek to ustalenie ostatecznej lokalizacji murali, po uzyskaniu przewidzianych prawem zgód i zezwoleń.

Przypomnijmy. W głosowaniu, o realizację, w ramach pierwszego w historii Mrągowa Budżetu Obywatelskiego, walczyło 7 projektów. To mieszkańcy przez 4 dni decydowali, który z nich powinien zostać zrealizowany. Łącznie w głosowaniu wzięło udział 2099 osób. Po sprawdzeniu kart wyjętych z urny, 1924 było kart ważnych, co stanowi 10,72 % uprawnionych do głosowania, natomiast 175 było nieważnych.

 Burmistrz o Budżecie Obywatelskim:

Dlaczego zdecydowałam się na wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego? Bo chcę, by mieszkańcy Mrągowa mieli wpływ na wydatki z miejskiego budżetu i współdecydowali na co idą nasze pieniądze. Samorząd to przecież wspólnota, dlatego każdy mieszkaniec powinien mieć wpływ na zarządzanie miastem. Budżet Obywatelskim jest także jednym z mechanizmów angażowania mieszkańców w życie wspólnoty lokalnej, stwarza możliwość większego zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne. To ważne narzędzie, które służy poszerzaniu świadomości mieszkańców, ich edukacji i animacji. Mam nadzieję, że Mrągowski Budżet Obywatelski pozwoli zerwać z przekonaniem: „mój głos się nie liczy”. Budżet Obywatelski daje przecież ludziom poczucie, że mają wpływ na konkretne sprawy.