- Opublikowano: poniedziałek, 10, wrzesień 2007 16:56
- Autor: Administrator
Co nowego w mrągowie?
Pod apelem skierowanym do gmin w kraju, podpisał się Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Patronat nad tegoroczną edycją Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży objęła Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych.
W realizację Programu zaangażowało się Mrągowo. W ramach akcji Stop 18, planowane jest przeprowadzenie akcji o charakterze edukacyjnym, kontrolnym i prewencyjnym, z udziałem Policji, Straży Miejskiej i uczniów mrągowskich szkół. Specjalne patrole będą odwiedzać punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych i rozpowszechniać materiały informacyjne oraz przekażą apel Burmistrza Miasta Mrągowo, skierowany do mrągowskich sprzedawców wyrobów tytoniowych. Równocześnie w szkołach będzie realizowany, przez cały rok szkolny, program skierowany do rodziców „ Jak uchronić dziecko przed niepaleniem”. Poniżej przedstawiamy treść apelu Burmistrza Miasta, dotyczący akcji Stop 18.
LIST OTWARTY DO MR!GOWSKICH SPRZEDAWCÓW WYROBÓW TYTONIOWYCH
Szanowni Państwo.
Od kilku lat, w miesiącu wrześniu, prowadzona jest na terenie kraju akcja pod hasłem „STOP 18”, mająca na celu ograniczenie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Badanie Tajemniczy Klient, które zostało przeprowadzone w 7 miastach i ponad 50 gminach w Województwie Małopolskim, w ramach Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży, pokazuje, że 64 % zbadanych sprzedawców sprzedałoby papierosy nieletnim. To samo badanie wykazało, że nadal są w Polsce gminy, w których wszyscy badani sprzedawcy, są skłonni złamać prawo. Także w naszym Mieście występują przypadki sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim.
Pozwólcie Państwo, iż przypomnę, że ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (D. U. Z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm.) zabrania sprzedaży papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Zgodnie z ustawą w sytuacji, w której sprzedawcy mają wątpliwość co do wieku swoich klientów, powinni zażądać okazania dokumentu, potwierdzającego wiek kupującego. Dlatego, jeżeli macie Państwo wątpliwości co do wieku Waszych klientów, skorzystajcie z uprawnień, jakie daje Wam prawo.
W tym roku podjęliśmy współpracę w ramach koalicji partnerów Odpowiedzialnej Sprzedaży „ Stop 18”. Specjalne patrole Straży Miejskiej i Policji oraz uczniów szkół, dostarczą Państwu ulotki i naklejki, które przypominają o obowiązujących przepisach. Ulotka dodatkowo zawiera wskazówki dla sprzedawców, jak odmawiać sprzedaży papierosów niepełnoletnim. Otrzymane naklejki powinniście Państwo umieścić w widocznym miejscu, np. na drzwiach wejściowych do punktu sprzedaży lub na kasie. Jeśli macie Państwo wątpliwości albo potrzebujecie dodatkowych materiałów, skorzystajcie z zawartości stron internetowych Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży http://www.stop18.pl.
Jestem przekonania, że zorganizowana akcja może zwiększyć skuteczność przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim i że w naszym Mieście będzie najwięcej Odpowiedzialnych Sprzedawców.
Burmistrz Mrągowa
Otolia Siemieniec
STATYSTYKI (źródło: www.powiat.mielec.pl)
• około 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie.
• prawie 5 mln z tych osób pali dłużej niż 20 lat.
• 57 % palaczy to mężczyźni
• 54 % palaczy wypala 11-20 papierosów dziennie
• każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60 % dotyczy osób w wieku 35 - 69 lat.
• 70 % palących chce rzucić palenie, jedynie 3 % udaje się to zrobić zdając się na silną wolę.
• 39 % mężczyzn i 19 % kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.
• w Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci.
• szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów.
• około 30 mln palaczy w Europie usiłowało rzucić palenie w 1998 r. Uzależnienia od nikotyny nie udało się pokonać w przypadku ponad 90 % palaczy.
• co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.
• rocznie statystyczny palacz wypala 3000-3600 sztuk papierosów
• w sumie Polacy wypalają 4,5 miliarda opakowań rocznie za 16 miliardów zł