Co nowego w mrągowie?

Komunikat dotyczący ogłoszenia o otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji, w roku 2024, zadania publicznego polegającego na wsparciu działań na rzecz osób, rodzin i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez działania edukacyjne...
2024-04-26 08:52:17
ZARZĄDZENIE Nr 2001/2024 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 15 kwietnia 2024 roku
2024-04-22 06:44:54
LXXVI SESJA RADY MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE. ZAPROSZENIE
2024-04-19 12:51:16
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur”
2024-04-17 12:51:05
Rozstrzygnięcie konkursu ofert na realizację, w roku 2024, zadania publicznego pn. "Wspieranie działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym"
2024-04-10 10:13:59
Komunikat dotyczący podpisania umowy o wsparcie zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road”
2024-04-05 09:32:56
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Żeglarskie Grand Prix Warmii i Mazur (Jubileusz 10-lecia MTR Czos)” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-04-02 10:36:55
Komunikat dot. zlecenia realizacji zadania publicznego pn. „Profilaktyka uzależnień poprzez sport – Mistrzostwa Polski PITBIKE Off-Road oraz Puchar Polski PITBIKE Off-Road” z pominięciem otwartego konkursu ofert
2024-03-27 10:36:59
DOFINANSOWANIE PRACODAWCOM KOSZTÓW KSZTAŁCENIA MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW W ROKU 2024 ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY
2024-03-25 09:41:54
Komunikat dot. zgłoszenia osób do komisji konkursowej - konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania działań niosących pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym
2024-03-20 08:35:59

KOLOROWY Wiatrobus, który promuje edukację na temat energetyki wiatrowej jest już w województwie warmińsko-mazurskim i w środę 25 lipca odwiedzi Mrągowo. Potem ruszy do Rynu, Mikołajek, Giżycka, Olecka i Ełku. 

To element akcji  "Lato z Wiatrakami" w której młodzi ekolodzy pod hasłem:   "Wiatrak jaki jest, każdy widzi, a już na pewno warto, aby każdy z bliska sam zobaczył i ocenił, jak pracuje nowoczesna turbina wiatrowa", zachęcają do poznawania energetyki wiatrowej.

 „Wiatrobus” kończy swoją trasę na Przystanku Woodstock, gdzie dojdzie do próby bicia rekordu w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców. Uroczystej odprawy 2 lipca z parkingu przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dokonał Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Akcję „Lato z Wiatrakami” organizuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), które już kolejny rok zachęca, abyśmy podczas naszych wakacyjnych podróży odwiedzali działające w Polsce parki wiatrowe.

- To najlepszy sposób, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat tego źródła energii i skonfrontować dotychczasową opinię z faktami – przekonuje Krzysztof Prasałek prezes PSEW. – To już druga edycja akcji „Lato z Wiatrakami”, w której namawiamy do osobistych, wakacyjnych „bliskich spotkań  z wiatrakiem”. Każdy z nas może przekonać się, jaki jest faktyczny hałas generowany przez turbinę,  w jakiej odległości od wiatraka przestajemy go słyszeć. Można obserwować przyrodę, jak na urządzenia reagują ptaki i czy faktycznie są one niebezpieczne. Własna obserwacja pozwala też na ocenę, jak wiatraki wpływają na krajobraz i estetykę otoczenia. Wiatraki to nie tylko niewyczerpane, czyste źródło energii, ale też jedyna tak przejrzysta fabryka prądu.

 „Wiatrobus”, z ekipą młodych wolontariuszy będzie odwiedzał turystyczne miasta na wybrzeżu. Trasa prowadzi też na Warmię i Mazury, gdzie trwa społeczna debata nad przyszłością i zasadami budowy farm w tym cennym krajobrazowo regionie. Wolontariusze PSEW będą między innymi organizować happeningi na polskich plażach, w tym konkursy plastyczne, rzeźbiarskie i pokazy latawcowe.

Szczecin daje przykład

„Wiatrobus” nieprzypadkowo zaczyna swą trasę w Szczecinie. Zachodniopomorskie jest liderem jeśli chodzi o produkcję energii z tego źródła.

- Zachodniopomorskie wiatrem stoi - ten wiatr daje nam niezwykle pozytywną energię. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że jesteśmy absolutnym liderem jeśli idzie o produkcję energii pochodzącą z wiatraków - obecnie mamy ponad 630 MW zainstalowanej mocy. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że 17% energii zużywanej w naszym województwie to energia wiatrowa. Wiatrobus i idea, którą promuje, to także forma zaproszenia mieszkańców innych regionów na ekologiczne, zielone, wietrzne i piękne Pomorze Zachodnie – stwierdził marszałek Geblewicz inaugurując wyprawę.

- W naszym województwie energetyka wiatrowa rozwija się nie tylko dynamicznie, ale też mądrze i poszanowaniem ludzi i przyrody – podkreśla K. Prasałek. – W województwie mamy ponad 630 MW zainstalowanej mocy, ale co warto zauważyć w stosunkowo niewielkiej licznie farm wiatrowych (35 instalacji). To oznacza, że budujemy parki wiatrowe duże, nowoczesne i wydajne. Muszę podkreślić, że zrównoważony rozwój tej technologii jest możliwy dzięki jednej polityce i ścisłej współpracy inwestorów, samorządów lokalnych i władz województwa.

Zachodniopomorskie, to nie tylko lider jeśli chodzi o produkcję. To właśnie w naszym regionie powstało najwięcej nowym miejsc pracy w tej branży. O tym, że wiatr napędza skutecznie gospodarkę przekonują między innymi: fabryka śmigieł LM Glas Fiber w Goleniowie, firma KK Electronic która produkuje systemy sterowania dla energetyki (m.in. wiatrowej) i przemysłu, czy międzynarodowe konsorcjum KSO, które chce budować wieże dla morskiej energetyki wiatrowej na terenie Stoczni Gryfia.

Latawce nad Przystankiem Woodstock. Bijemy rekord!

„Wiatrobus” kończy swój rajd na Przystanku Woodstock, gdzie planowana jest „przymiarka” do próby bicia rekordu Guinnessa w tej „dyscyplinie”. „Największa ilość jednocześnie wypuszczonych latawców” to wspólna inicjatywa WOŚP, Allegro, Fundacji All For Planet i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Allegro na Przystanku Woodstock tradycyjnie organizuje bicie rekordu w „eko-dyscyplinach”. Rok temu spektakularnym sukcesem zakończyło się bicie Rekordu Guinnessa na Największą Ilość Skumulowanej Energii Wytworzonej za Pomocą Ludzkich Mięśni, dwa lata temu Woodstockowicze zagrali w największej Recyklingowej Orkiestrze Świata. W tym roku uczestnicy festiwalu będą przepompowywać wodę do specjalnego zbiornika-ekranu. Tegoroczny festiwal poświęcony jest głownie ekologicznej sile wody, ale organizatorzy chcą też pokazać, jak ogromną energię niesie w sobie wiatr.

- Wiatr to jeden z eko-żywiołów, które towarzyszą nam na co dzień i które pokazujemy co roku na Przystanku – mówi Krzysztof Śpiewek z fundacji All For Planet – chcemy pokazać moc wiatru, chcemy pokazać, że może być on źródłem czystej odnawialnej energii. Wspólnym wypuszczeniem latawców chcemy też pokazać samą energię Woodstockowiczów, którzy od lat udowadniają jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami.

Przed uczestnikami festiwalu niełatwe zadanie. Oficjalny rekord Guinnessa należy do palestyńskich dzieci, które w lipcu 2011 roku wypuściły ponad 12 tysięcy latawców na plaży Al. Waha w Strefie Gazy. W tym roku w Kostrzynie nad Odrą Woodstockowicze spróbują wznieść jak największą ilość kolorowych latawców w spontanicznej, otwartej formule. Bez oficjalnego wpisu do Księgi Rekordu Guinnessa, ale jeśli ta „próba generalna” się powiedzie, to niewykluczone, że powalczymy o oficjalny rekord na kolejnej edycji Przystanku.

Wiatr na Przystanku Woodstock będzie też złapany nie tylko w czasie bicia rekordu, ale też artystycznie. W strefie NGO powstanie namiot Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, gdzie można będzie „namalować i rzeźbić wiatr” w ramach specjalnych warsztatów.

PSEW 

Strona internetowa akcji www.wiatrobus.pl

Strona FB www.facebook.com/wiatrobus